utorok 31. marca 2009

O SFK ORION

Klub priateľov vedeckej fantastiky

SCI-FI KLUB ORION

Pracuje pri Knižnici Antona Bernoláka v Nových Zámkoch už od roku 1988 a v súčasnosti eviduje 31 členov, ktorí sa pravidelne schádzajú trikrát v mesiaci, vždy v piatok o 18.00 v priestoroch knižnice. Za dobu existencie to boli už stovky stretnutí ľudí, ktorých spája spoločný záujem a snaha zmysluplne tráviť voľný čas.

V SFklube ORION si členovia organizujú prednášky, besedy, posedenia s hosťami a DVD sci-fi filmov. V rokoch 2005 – 2007 usporiadali sériu podujatí pre verejnosť s názvom CASTRUM FANTASTICUM, na ktorých prezentovali svoju činnosť.

V klubovom časopise, tzv. fanzine ORION môžu prezentovať svoje literárne a publicistické pokusy – odteraz z neho vyšlo 53 čísiel a v súčasnosti je jedným z dvoch klubových fanzinov na Slovensku. Za túto činnosť bola SFK ORION v roku 2007 udelená cena DRAK, ktorú udeľuje Československý SCI-FI FANDOM za zásluhy.

Niektorí členovia posielajú svoje príspevky aj do rôznych literárnych súťaží a nezriedka v nich získavajú popredné miesta. Dvaja členovia klubu – Dr. Štefan KONKOL a Mgr. Štefan HUSLICA sú nositeľmi prestížnej Ceny slovenských fanúšikov sci-fi a fantasy ISTRON, Mgr. Š. Huslica je niekoľkonásobným víťazom, organizátorom a porotcom prestížnej literárnej súťaže O cenu Gustáva Reussa. Dr. Š. Konkol vydal už štyri knihy – román Operený had a fantasy trilógiu Miešanci. V roku 2008 mu vyšlo vo vydavteľstve IKAR voľné pokračovanie s názvom Pohrobok, za ktoré dostal cenu Zlaté pero Ikaru. Mgr. Š. Huslica okrem viacerých poviedok publikovaných v časopise FANTÁZIA vydal v roku 2006 svoju prvotinu – zbierku poviedok Niekedy. Žiaľ, 16. decembra 2008 Mgr. Štefan Huslica umrel.

Ďalšími píšucimi autormi spomedzi členov SFklubu ORION sú aj Ondrej TREPÁČ, ktorý získal viacero popredných umiestnení v literárnych súťažiach žánru fantasy (napr. za umiestnenie v súťaži O nejlepší fantasy v roku 1998 získal titul Rytier Rádu fantasy) a t.č. má vo vydavateľstve Poutník svoju prvotinu – román Krvaví psi. Aj on dvakrát publikoval v časopise FANTÁZIA. Slavomír CHREN, historik, bádateľ a autor literatúry faktu, ktorý už takisto vydal dve knihy – monografiu Ostrov Atlantis dýcha a preklad Platónovej povesti o Atlantíde.

Členovia klubu sa tiež zúčastňujú akcií SCI-FI FANDOMU (organizácia združujúca české a slovenské SFkluby i jednotlivých fanúšikov vedeckej fantastiky) – tzv. conov, na ktorých nie sú vôbec neznámi. Sú pravidelnými účastníkmi najväčšieho slovenského stretnutia scifistov ISTROCON a (ne)pravidelnými účastníkmi výročnej akcie FANDOMU Vartacon. SFklub ORION má v SF FANDOME dobré meno a svojou aktivitou si ho stále udržiava.

Ak máte záujem stať sa aj Vy členmi SFKlubu ORION, navštívte Oddelenie odbornej literatúry KAB na Hlavnom nám. 10 (budova MsÚ), kde Vám pracovníci poskytnú podrobnejšie informácie. Tešíme sa na Vás.


1 komentár:

konkol povedal(a)...

S tym nemozem celkom suhlasit.