sobota 19. decembra 2015

STAR WARS 7 SILA SA PREBÚDZA
   Nové tváre, nové postavy, nové planéty, ale aj návrat do minulosti, veľa spomienok, odkazov na dávne časy : zrátané - celkom príjemne strávených 135 minút vo vynovenom kine (na tých nových sedačkách sa fakt sedí oveľa lepšie) aj keď len v 2D formáte (3D mi nevyhovuje kvôli okuliarom), za to s priestorovým zvukom (občas som sa obzeral, čože sa to za mnou deje).
   Tridsať rokov po porážke Impéria sa v ďalekej galaxii začínajú znovu diať čudné veci. Sila sa prebúdza, a to nie len jej svetlá strana. Tá temná, reprezentovaná Prvým rádom, má opäť akoby navrch a je nutné ju zastaviť. Odkiaľsi z temnoty vesmíru prilieta nová zbraň na likvidáciu planét a hrozí, že nový vodca, asi nejaký Palpatinov prerastený potomok (chudák Andy Serkis, Glum nestačil, museli z neho urobiť ďalšieho degeneráta!!), sa ujme moci. Inak povedané, treba nájsť Luka Skywalkera.
   Lenže ten je zalezený v akomsi vesmírnom zadku, kde si lieči svoje depky,  a dostať sa k nemu môže len ten, kto získa adresu jeho aktuálneho trvalého bydliska. Jedni ho chcú nájsť, lebo potrebujú jeho pomoc, druhí preto, lebo ho chcú zlikvidovať. Dotyčnú adresu má v sebe jeden podivný droid, ktorého treba stále ratovať.
    A vtedy nastupuje na scénu stará partia - Han Solo, Chewbaca, Leia Organa a jej vzbúrenci (úprimne, nepochopil som, proti komu sa vlastne vzbúrili, veď Republika funguje), ktorí robia garde dvom mladým dobrodruhom, ktorí sa do celej veci dostali ako slepé kura k zrnu. Nejaký Luke Skywalker je pre nich len legenda a o rytieroch Jedi si myslia, že nikdy neexistovali. Nakoniec sa nechajú presvedčiť a urobia, čo treba. Dobre si zalietajú (Millenium Falcon je síce na šrot, ale aj šrot niekedy lieta), dobre si zastrieľajú (občas aj trafia), aby si to nakoniec pekne naostro (Lukovým svetelným mečom) rozdali s novým maskovaným zloduchom, z ktorého sa vykľuje Ben, nehodný syn Hana Sola a Lei Organy, ktorý viac obdivuje svojho dedka Dart Vadera, než svojich rodičov. Pojem synovskej lásky mu je zrejme na hony vzdialený, pretože svojho otca zabije bez mihnutia oka. Škoda, Harrison Ford si v ďalšom diele nezahrá.
   Ale o to viac si v ňom asi zahrá Mark Hammil, ktorý sa zjaví (čoby všetkými hľadaný Luke Skywalker), až v poslednej minúte filmu (celý jeho herecký výkon spočíval v tom, že si dal dolu z hlavy kapucňu). A pred ním stojí "nová nádej" - mladá Rey, ktorú zrejme poriadne natvrdo trafila Sila a nevie si s tým poradiť (na domovskej planéte Jakku pracovala ako zberačka šrotu, čo je inak u nás na Slovensku bežné zamestnanie istej časti obyvateľstva). Potrebuje učiteľa... tak možno o rok sa stretneme zas - na rýchlokurze Jediov.
   OndroT

Žiadne komentáre: