nedeľa 10. decembra 2017

NOVOCON 2017

   Novocon 2017 (NC17) bol v porovnaní s tým vlaňajším úplne super. Vlastne sa aj ťažko dajú porovnávať. Mimochodom, ak by ste chceli nájsť reportáž z NC2016 , ani sa o to nepokúšajte. Vlaňajší NC bol taký trapas, že som sa až hanbil o ňom vôbec písať, ani fotky žiadne nemám, lebo nebolo koho a čo fotiť. Našťastie, tento rok si moji spoluklubisti vstúpili do svedomia a 29. výročné stretnutie scifi klubu ORION dopadlo k  všeobecnej spokojnosti. Netvrdím, že nás bol nejaký dav, ale aj tých 11 humanoidov vyrobilo príjemnú priateľskú náladu. 
   Ako obvykle sme si najprv urobili prípravku, na ktorej Zoli Gergely úporne loboval za to, aby bol opäť po rokoch novoconský jelení guláš. Sám sa ho aj podujal vytvoriť, čo sme mu nakoniec schválili, hoci predvídať koľko ľudí príde a či sa vôbec stihne všetok zjesť je u nás v klube veľmi problematické. Takže nakoniec guláš bol.
   Zoli ho varil u seba doma, žiaľ, nepodarilo sa mi nájsť nikoho, kto by mu išiel pomôcť aspoň čistiť zemiaky. Ale nakoniec to zvládol sám vo veľmi dobrom čase. Problém nastal ako hrniec s gulášom dostať do knižnice. Ten zas vyriešil Zoli Tóth, ktorý je vždy ochotný pomôcť svojím autom. A tak sme sa okolo 17:00 vydali daždivými ulicami k Zolimu G. ( pre vysvetlenie - v klube máme dvoch Zoltánov), naložili voňajúcu pochúťku a zaviezli ju k nám na oddelenie. Veľká škoda, že sa Zoli Tóth nemohol NC17 zúčastniť - stužková jeho triedy mala prednosť. Určite by sa bavil rovnako dobre ako všetci ostatní, ktorí prišli. Nebudem tu všetkých menovať, zistíte podľa fotiek. 
   Hneď z úvodu som si spomenul na peknú tradíciu Mirka Páričku z BB, ktorý každého účastníka Vartaconu víta kalíškom tzv. príchodného. Snáď mi odpustí, že som ho napodobnil. Potom bolo už hromadné privítanie a zahájenie, koncoročný prípitok  a zhodnotenie uplynulého klubového roka. Nebolo to ktoviečo svetoborné, ale vždy lepšie ako nič. Hlavne v jesenných mesiacoch bola účasť na klubových stretkách veľmi slabá a dva mesiace sme zaplátali voľnými témami, pretože sa nenašiel nikto, kto by si trochu ponamáhal mozgové závity a dal dokopy niečo zaujímavé. Oj, kde sú časy, keď sme už dakedy v novembri mávali hotový kompletný plán na ďalší rok!! Darmo, starneme. 
   Po koncoročnom prípitku bola prvá fáza hromadnej konzumácie gulášu (kým bol teplý). Okamžite sa minula polovica hrnca, čo naznačovalo, že v prípade druhej fázy by sa mal minúť všetok.  Každopádne sme Zoliho G. museli pochváliť, navaril ho fakt chutný. A dobre posilnení sme sa mohli pustiť do klasického novoconského kvízovania. 
   Prvý kvízik si vzal na starosť Jožko Hučka. Rozdal nám nakopírované hárky, na ktorých boli kvalitne pomiešané obrázkové indície k názvom románov a filmov.  Nebudem to popisovať, to by bolo komplikované. Tých indícií tam bolo 64, niektoré skutočne zákerné. Poriadne sme si museli rozhýbať mozgy aby sme prišli aspoň na niečo z toho. Nakoniec sa mi nejakým prapodivným riadením osudu podarilo tento kvízik vyhrať, ale aj tak som uhádol správne len 16 diel! Výhrou mi bolo DVD s klasickým scifi filmom STARMAN. Normálne ma potešilo.
   Druhý kvízik som robil ja. V radostnom očakávaní 8. časti STAR WARS som opäť nahodil 20 otázok o predchádzajúcich siedmych filmoch, ale jedna otázka sa ušla aj Rogue One. Tento kvízik vyhrala Evka Seková (čo ma vôbec neprekvapilo) - dala 15 správnych odpovedí. 
   Po kvízikoch bola druhá fáza korporatívnej konzumácie gulášu, ale tá už nebola ani zďaleka taká intenzívna ako prvá, takže dosť gulášu ostalo. Darmo, na stoloch boli aj iné - väčšinou slané - pochúťky, hlavne cesnakové pagáče Jožka Hučku a kečupové slimáky Evky Sekovej mali veľký úspech. To všetko bohato zalievané fajnovou frankovkou či medovinou, ktorú doniesli Némethovci. Moje pivo, ktorým som chcel prispieť k pohosteniu nikoho neoslovilo. Nevadí, bude na inokedy. 
   No a potom už bola len štandardná novoconská voľná zábava - debaty, polemiky ale hlavne vtipy a zážitky.  Ale plán na budúci rok sme aj tak neskompletizovali. Stále sú tri mesiace voľné. 
   Okolo 21:15 sme začali baliť (júúj, kde sú časy polnočných prípitkov a ranných príchodov domov??!!). Rozlúčili sme sa s tým, že sa znovu stretneme 12. januára 2018 - a to už bude 30. rok fungovania klubu. Ako a kde to 30. výročie oslávime bude zrejme predmetom celoročnej debaty.
   Priznám sa, v noci z piatka na sobotu som spal dosť zle. Nie kvôli nejakej frustrácii či hnevu ako vlani - jednoducho som sa prejedol! 
















Žiadne komentáre: